Tested öngyógyító idege

A vágusz idegről érthetően
Amikor egy nehéz nap végén végre leheveredsz a kedvenc kanapédra, és az érzés, hogy nyugodtan hátradőlhetsz, mert aznap minden fontosat elintéztél, na a vágusz akkor kezdi a műszakot az idegrendszered paraszimpatikus részében. Itt uralkodik a nyugalom és a pihenés, itt történik a regenerálódás.
A leghosszabb és legfontosabb idegről beszélünk, érdemes tehát jóban lenni vele, segíteni és támogatni a munkáját.
Ugyanis ha túl sok stressz ér bennünket - például felbosszant a főnök, vagy egy undok kolléga az irodában, majd a munkából hazafelé a dugóban állva a közlekedési lámpa csak nem akar zöldre váltani, ezért mögöttünk megállás nélkül dudálnak, hazaérve otthon a párunk egy szolíd beszólásával még meg tudja fejelni az egésznapi nyomorult világunkat -, olyankor a szimpatikus idegrendszert stimulálva, folyamatos készültségben tartjuk a testünket és szervezetünket. Előidézve ezzel, hogy állandósul a felgyorsult légzésünk, vele szinte dübög a szívünk, oly szapora a szívverésünk, tódulnak a vérünkbe a stresszhormonok és mivel a testünk támadó vagy menekülő üzembe kapcsol, ilyenkor nem marad kellő energia az emésztő- és immunrendszer működéséhez. Ha hosszú ideig, tartósan fennáll ez a helyzet, a szervezet előbb - utóbb kifárad.
Korunk zaklatott életmódját értelemszerűen ellensúlyozni szükséges olyan tevékenységekkel, amelyek az ellentábort, azaz a paraszimparikus rendszer működését segítik. Mielőtt ezeket sorolnám, előbb nézzük meg, mitől óv meg bennünket ez a feletébb befolyásos és fontos vágusz ideg.
Belső szerveink szabályozása mellett csökkenti a szívfrekvenciát, serkentően hat a gyomor, az epe, a hasnyálmirigy és a bél megfelelő működésére. Többek között szűkíti a kitágult pupillát, növeli a nyálelválasztást. Ez utóbbiról az a kép ugrik be, amikor a lenyugtatott pszichopata mellkasán keresztbe lekötözött karokkal, lecsukott szemmel a nyálát csurgatja. Szabályozza a szívverést, légzést, emésztést, testhőt, felelősséggel irányítja a sejtanyagcserét és a fertőzésekkel szembeni védekezést.
Biztosítja tehát az agyunk és a testünk kiegyensúlyozott működését.
Az erős vágusz ideg gondos gazdáját megóvja egy sor rettegett betegségtől, mint például a reuma, érelmeszesedés, vagy a különböző krónikus gyulladásos bélbetegség, de ide sorolható az epilepszia, a cukorbetegség, nem utolsó sorban a szív- és érrendszeri betegségek.
No de akkor jöjjenek végre azon tevékenységek, amelyekkel elősegíthetjük vágusz idegünk felerősödését, hogy a kellő időben beavatkozhasson küzdő énünk szervezetromboló kattanásaiba.

Minden olyan dolog, ami segít az idegnek kifejtenie pozitív hatását. Ilyen lehet a rendszeres jóga, a meditáció légzőgyakorlattal, vagy ha sétálunk egy nagyot a friss levegőn. Jót tehet a nevetés, a dúdolás, a zenehallgatás. Ha tehetjük, üljünk bele egy masszázsfotelbe, használjunk illóolajokat, kinek mit jelent a teljes kikapcsolódás, megpihenés.